102022Nis
Kollajen gerçeği; Hangi Kollajen Takviyesini Kullanmalısınız?

Kollajen gerçeği; Hangi Kollajen Takviyesini Kullanmalısınız?

Öncelikle hiçbir ek besin, kollajen ve diğer takviyeler sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamın tam olarak yerine geçemez; önce var olan kollajeninizi korumalısınız. Sigara, alkol, güneş ışınları, şekerli, unlu, işlenmiş gıdalar,  düzensiz ve yetersiz uyku, stres de kollajen liflerine acımasız davranarak parçalar.

Dışarıdan kollajen takviyesi seçiminde  kan analizleriniz, yaşam şekliniz, bütünsel sağlığınız için mutlaka hekiminize danışın.

Kollajen seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli parametreler ise;

  • Hidrolize formda ve  etkinliğinin yüksek olması için molekül yapısının (3.000 Dalton) küçük olması gerekiyor.

  • Cilt sağlığı için Tip 1-3, eklem sağlığı için Tip II içermelidir. Bazı Tip 1-2-3 içeren formları vardır.

     İçeriğinin çinko, C vitamini, E vitamini, biotin, hyaluronik asit, omega 3  gibi fonksiyonel aktifler ile zenginleştirilmesi etkinliğini artırır. Şeker, tatlandırıcı, aroma gibi katkılar içermemeli.

  • Günlük dozu, hidrolize olanlar için  2,5-5 gram; doğal kollajen tozları için  6-10 gram olmalı.

  • Tablet, toz/likit, şase  formlarının arasında etkinlik açısından bir fark yoktur. Yaşam şeklinize ve kullanım tercihinize göre seçebilirsiniz.

  • Kaynağı balık, tavuk veya sığır olabilir. Balıktan elde edilen kollajen daha küçük moleküler boyuttadır bu da biyoyararlanımı artırır. Ama hangi deniz, hangi balık! Temiz içerikli olmalı; cıva gibi ağır metallerle kirlenmiş balıklardan elde edilenlerden uzak durulmalı. Ayrıca sığır kollajeni  kollajen yapımı için gerekli amino asitlerden daha zengindir. Bu nedenle güvenli sığır (kesim, üretim ve tüm süreçleri kapsayan güvenlik) kollajenleri tercih edilebilir.

Ancak; kollajen takviyesi için en iyi seçenek kollajen bakımından zengin gıdaları tüketmek, C vitamini desteği almak ve de enjeksiyon yoluyla cilde “adrese teslim” işlemler uygulamaktır. Beslenme yoluyla et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller,  yağlı tohumlar (omega 3 yağ asitleri), koyu renkli meyve ve sebzeler tüketerek kollajen sentezi arttırılabilir.  Kollajen yıkımını azaltmak da en az yapımını desteklemek kadar önemlidir. C vitamini, diğer antioksidan vitamin, koyu renkli sebze ve meyveler kollajenin yıkımını da azaltır.