Aynadaki yüzümüze kayıtsız kalabilmemiz imkansız.

“Ne yapsam, hangi yönteme başvursam, hangi kremi kullansam?” diye düşünür, çareler ararız.

Cildinizi, güneşin ve diğer çevresel etkenlerin neden olduğu erken yaşlanma belirtilerinden korumak için kozmetik ürünlerden ve uygulamalardan yararlanın. Antioksidanlar, vitaminler ve güneş koruyucuları içeren kozmetik ürünler kullanarak cildinizin yaşlanmasını geciktirilebilir ya da önleyebilirsiniz. Unutmayınız ki cildinize uygun yoğunlukta ve formülde ürün seçiminde ayrıntı ve adres bir dermatologdur.

Cildimiz, yaşamımız boyunca değiştirme olanağı olmayan tek giysimizdir. Bizimle doğar, bizimle yaşar. Hepimiz pürüzsüz, kusursuz, ipekten bir giysiyle dünyaya geliriz. Bunun değerini çok iyi bilmeli, cildimize ihtiyaç duyduğu gerekli bakımı ve özeni göstermeliyiz. Yaşamda asıl olan “onarmak değil, yıpratmamaktır”.

Cildimiz, sağlığımız, ruhsal durumumuz ve ona davranış şeklimizi gösteren bir vitrindir. Hepimiz, aynı temel deri yapısına sahibiz, fakat her birimiz farklı genetik şifreler taşırız. Derimizin kuruluğu, hassasiyeti, akneye olan yatkınlığımız ve yüzümüzdeki kırışıklıklar vücudumuzun eşsiz yaşam şifresi DNA’larımıza kalıcı olarak basılmıştır. Önemli olan cilt tipimizi tanıyıp, onun istek ve ihtiyaçlarına göre doğru bakımın uygulanmasıdır. Güzel bir cilt satın alınamaz, ancak cildimiz dışarıdan yaptığımız bakımı ve gösterdiğiniz özeni takdir eder. Düzensiz beslenme, aşırı diyetler, stres, alkol veya sigara kullanımı, antioksidan ve vitaminlerin yeterince kullanılmaması gibi içten verdiğiniz zararların bedelini de öder. Karşı koyamadığımız zaman da hızla ilerler, cildimiz zamanın izlerini yansıtır. Yaşla birlikte cildin kendini yenileme yeteneği git gide yavaşlar. Böylece cildin bakım günlüğüne ilave ürünler (yaşlılık önleyici ve tedavi edici ürünler) gerekir.

İnsan, doğası gereği her zaman daha genç ve güzel olmak ister. Yaşantımızın her gününde sağlıklı, genç, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için, cilt bakımında en iyi sonuçlar sağlayacak programı başlatmak önemlidir. Sağlıklı ve güzel kalabilmek için koruyucu bir çok önlem alınması gerekir. Bunlardan birisi de kozmetik ürün kullanımıdır. Son yıllarda derma-kozmetoloji alanında deri bakımı ve yaşlanmasını engellemek amacıyla pek çok çalışma yapılmakta, görsel ve yazılı basında pek çok haber yayınlanmaktadır. Tıp ve kozmetik dünyası insanların bu isteğini karşılamak için var gücüyle çalışıyor. Geçen her gün yeni yöntemler ve yeni uygulamalar geliştiriliyor. Basit, iyileşme süresi mümkün olduğunca kısa olan işlemler tercih ediliyor. Birbirinden farklı özelliklere sahip kozmetik ürünler ve uygulamalar cerrahi işlemi tercih etmeyenlerin kurtarıcı simidi olarak görünüyor. Medikal kozmetik denilen ameliyatsız estetik (örneğin botoks ve dolgu enjeksiyonları) ile cerrahiye yakın sonuçlar alınabilmektedir.

Tam ve eksiksiz bir cilt bakım programı için, bir dermatologa danışarak, profesyonel destek alınmalıdır. Cilt tipi ve ihtiyaçları medikal olarak değerlendirildikten sonra ürün seçilmelidir. Çünkü cildimize kullanacağımız bakım ürünleri tek tip değildir. Yağlı ciltler için geliştirilmiş temizleyici ve tonikler, hassas ya da kuru ciltleri tahriş eder, kurutur. Kuru ciltlere uygun olan yağ bazlı temizleyici ve nemlendiriciler ise sivilcelenme ve yağ butonlarına neden olur. Yaz ayları için uygun olan kozmetik ürünler kış ayları için uygun olmayabilir ya da genç yaşlarda memnun kaldığımız bir nemlendirici, ileri yaşlarda yeterli olmayabilir.

Konuyla İlgili Makaleler

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*