Ultrason kelimesi işitme sınırı üzerindeki ses dalgalarını tanımlar; tıpta 50 yıldır, gebelerde bile, birçok tanı ve tedavi sırasında yaygın olarak güvenle kullanılmaktadır. Medikal kozmetik tedavilerde de (antiaging, çene, gıdı sarkması, yüz ovalinin toparlanması, kaş kaldırma, zayıflama, selülit vb) son yıllarda da yaygın olarak tercih edilmektedir. Odaklanmış (Fokuslu) ultrason ise yaşlanma izlerini yok etmek için en az risk taşıyan ve zahmetsiz yöntemlerden biri olarak gün geçtikçe popülerleşiyor. İyileşme süresi gerektirmez, kişi iş veya sosyal yaşamına hemen dönebilir, yan etkisi yoktur, uygulama sırasında ağrısız ve acısızdır, etkili ve güvenlidir.

Temel mekanizma ses dalgalarının derinin alt tabakalarına iletilmesi, ardından titreşim ve termal/ısı etkisi sağlanmasıdır. Kolajen derinin temel proteinidir. Kolajen lifleri ise protein zincirlerinin üçlü heliks sarmallarından oluşmuştur. Isıya maruz kaldığında bu yapı bozularak, liflerde kalınlaşma ve kısalma ile doku sıkılaşmasına neden olur.

Fokuslu Ultrason ile cilt gençleştirme teknolojisi 30 ile 60 dakika arası süren seanslar ile ciltte sıkılaşma ve toparlanma sağlıyor. 1 seansta istenilen sonuca ulaştıran bu uygulamanın ardından kişiler günlük aktivitelerine hemen dönebiliyor.

Fokuslu Ultrason ile yüz ve boyun germe sırasında, cildin 3 mm ve 4,5 mm altına odaklanmış fokuslu ultrason dalgaları hedeflenen uygulama bölgelerinde, kalojen üretimini uyaran ısı hasarları oluşturuluyor. Bu işlem sırasında cilt yüzeyi uygulamadan etkilenmiyor. Cilt altında bağ dokusunun bulunduğu derinliğe ulaşan enerji sayesinde dokuda yeni kolajen yapımı uyarılarak güçlü bir sıkılaşma etkisi meydana geliyor. Uygulama sırasında ortaya çıkan ve zaman içinde artan ve cerrahi işlem olmadan gerçekleşen yüz germe etkisi ortaya çıkıyor.

Özel odaklama ultrasona sahip cihazlarla anestesiye ihtiyaç olmadan uygulama yapılabilir, hastaların hissettikleri acı genelde “iğne batması” ya da “elektriklenme” olarak tanımlanabilir. Tıpta 50 yılı aşkın süredir güvenle kullanılan Fokuslu Ultrason enerjisi ile cilt germe sonrasında ciltte yanık, leke, herhangi bir yan etki oluşmuyor. Bazı hastalarda birkaç saat sonra normale dönecek olan hafif kızarıklıklar oluşabiliyor.

Uygulama sonrası ilk andan itibaren başlayan etki her geçen gün daha belirginleşiyor, 3 ayın sonunda istenen maksimum etki ortaya çıkıyor. Fokuslu Ultrason ile cilt gençleştirme ciltte kolajen üretimini uyardığı için sonuçlar uzun süreli kalıcı oluyor.

Konuyla İlgili Makaleler

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*