Cilde enjekte edilebilen cilt aşıları; gençlik aşısı, nem aşısı, skin booster, mezolifting gibi isimler ile tanıtılmaktadır. Tüm bu aşılarda kullanılan temel bileşen; cildin taşıyıcı kolonlarını (kollajen lifler) besleyen, destekleyen, nemlendiren harç maddesi hiyaluronik asittir.  Ayrıca cildin ihtiyaçlarına göre hiyaluronik aside ek olarak özel cilt canlandırıcı aktif bileşen (vitamin, antioksidan,  amino asit, mineral,  büyüme faktörleri gibi) içeren  karışımlar kullanılabilir.

 Cilt aşıları; cildin yapısını, kalitesini artırma,  yaşlanmasını önleme, iz tedavilerinde düzenli temel tedavi olarak kullanılabileceği gibi diğer tedavilere alternatif ve/veya tamamlayıcı olarak da kullanılır. Bazı durumlarda (yoğun güneş maruziyeti öncesi ve sonrası, aşırı fiziksel yorgunluk durumları, özel diyet uygulamaları gibi) cildi nemlendirmek, ışıltı sağlamak amacıyla bonus olarak uygulanabilir. Her zaman kombine, tamamlayıcı tedaviler daha etkili ve sürelidir. Olağanüstü sonuç veren hiçbir tekli tedavi yöntemi yoktur.

 Cilt aşıları; ciltte nem, sıkılık, dolgunluk, ışıltı ve doğal bir lifting etkisi sağlar; yüzün şekil, mimik ve ifadesinde değişiklik oluşturmazlar. Hasar görmüş olgun cildi (35-50 yaş) onarmak, yenilemek, korumak; yaşlı ciltlerde (50 yaş sonrası) ise yaşlanma etkilerini azaltmak için kullanılabilir. Genç grupta (25-35 yaş) yaşlanmaya karşı önleme, çevresel faktörlerin (güneş ışınları, çevresel kirlilikler gibi) zararlı etkilerinden korunma amacıyla ve akne tedavisinde kullanılabilir.  Genç ciltlerde, üç dört hafta aralarla üç uygulama önerilmektedir. Uygulama yüz, boyun, göğüs ve ellere yapılabilir. Uygulama sıklığı ile sayısı kişiye ve cilde özel olup, cilt tipi, cilt yaşı, cilt kalitesi, kişinin yaşam alışkanlıkları, sosyal yaşantısı ve benzeri parametrelere göre planlanır.

DOI 10.1007/978-3-319-20253-2_23-2

DOI: 10.1007 / s00105-021-04797-2

Eken A. Cilt Kalitesinin Artırılmasında Skin Boosters.  Sözlü Sunum.  Eurasian Non-Surgical Course. Hilton Convention Center, İstanbul, 18-20 Ekim 2019. 

Konuyla İlgili Makaleler

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*