Daha genç, daha taze ve daha kusursuz bir cilt için,
Dolgu maddesi enjeksiyonları.

Zaman, insanlığın karşı koyamadığı tek şey.

Geçen yıllar ne kadar dikkat edilirse edilsin, cildinizde mutlaka izlerini bırakır.

Yaşlanma, yüzde çizgi ve kırışıklıkların belirmesiyle başlar.

Yıllar geçtikçe, yüz ve dudaklar eski dolgunluğunu, diriliğini yitirmeye başlar. Dudak ve göz çevresinde kırışıklıklar belirir; konuşurken veya gülerken bunları saklamak imkansız hale gelir. Burun kenarlarından ağza doğru uzanan dikey çizgiler gittikçe derinleşir. Kaşların arasında dikey, alında da bir dizi yatay çizgi oluşur.

Yüzyıllar boyunca hekimler, çeşitli yöntemler uygulayarak (kimyasal peeling, lazer tedavileri, botox enjeksiyonları, enjekte edilebilen dolgu maddeleri, mezolifting vb.), deriye ait şekil bozukluklarının tedavi etmeye çalışmışlardır. Ne yazık ki, tüm bu çabalar, deri yaşlanmasını henüz tümüyle engelleyebilir düzeylere ulaşmamış, bugün için kalıcı ve etkin bir çözüm bulunamamıştır. Günümüzde, yüzdeki çizgilenme, kırışıklık ve kıvrımların azaltılması için, dolgu maddeleri enjeksiyonu (kolajen, silikon, kişinin kendi yağı, hiyaluronik asit enjeksiyonu vb.) kozmetik dermatolojide önemli yere sahiptir.
Dolgu maddelerinin enjeksiyonu, ufak dokunuşlarla yüzün ifadesini bir anda değiştirir. Üstelik iş ve sosyal yaşamdan uzak kalmadan, yüksek maliyetler ödemeden, uygulama sonrası fazla bir bakım gerektirmeden. Diğer güzel tarafı da, işlem yapıldığı anda hemen sonuç vermesidir. Aynaya bakıldığında değişiklik hemen fark edilebilir.
Dolgu uygulamaları yüzün belli bölgelerinde mucizevi sonuçlar yaratır.

Burun kenarlarındaki derin gülümseme çizgileri

Dudak çevresindeki dikey çizgilenmeler (sigara çizgileri)

Alındaki dikey-çatık ve yatay-endişe çizgileri
Ağız köşelerinde beliren hüzün çizgileri

Göz çevresindeki kaz ayağı çizgileri

Elmacık kemikleri, yanaklar ve çenenin belirginleştirilmesi

Dudakların biçiminin düzeltilmesi ve daha dolgun görünmesi

Çökük akne ve diğer yara izlerinin düzeltilmesi

Yüz şekillendirilmesi ve yüz hatalarının düzeltilmesi

Bu uygulamada amaç, cildin desteğini kaybettiği bölgeye hacim-destek eklemektir. İnsan vücuduyla uyumlu, çeşitli dolgu maddeleri derinin uygun tabakalarına enjekte edilir. Dinlenme sırasında görünen kırışıklıklar için ideal bir tedavi seçeneğidir. Uygulamayı yapacak kişinin bu konuda deneyimli bir dermatolog ya da plastik cerrahi uzmanı olması gereklidir. En iyi sonuç, germe testi (iki parmak arasında cilt gerildiğinde kırışıklık kayboluyor mu?) uygulandığında düzeltmenin görülebileceği bölgelerde alınır. Muayene sırasında hastanın hangi bölgelerinin tedavi edilmesini istediği tam olarak belirlenmelidir. Düzelmenin kalıcı olabilmesi için zaman içinde enjeksiyonların tekrarlanması gerekebilir. Cildin kalınlığı, nemi, kırışıklıkların derinliği, enjeksiyon tekniğinin başarısını etkiler.

Geçen 20 yıl boyunca kozmetik endüstrisi, ideal bir dolgu maddesi elde etmeyi amaçlamıştır.

İdeal dolgu maddelerinden beklenen özellikler:

İnsan vücudu ile uyumlu olması

Yüzün doğal ifadesini korumalı

Uzun süre kalıcı olmalı

Alerji ve diğer yan etkilere sahip olmaması

Daha dolgun dudaklar, daha belirgin yüz hatları ya da yumuşatılmış yüz çizgileri istiyorsanız.

Anında güzellik için doğal bir seçenek, “Hiyaluronik asit” içeren dolgular.

Cildimiz, sağlığınız için ne kadar önemli ise, hiyaluronik asit de cildimiz için o kadar önemlidir. İnsan vücudunda (özellikle kas ve eklemlerde) ve daha bir çok canlıda doğal olarak bulunan ve bulunduğu dokuya esneklik/sağlamlık veren, berrak, kristal jel görünümlü bir şekerdir. Vücutta var olan su ile birleşerek, hacim kazanıp cildi nemlendirir, dolgunlaştırır ve tazeliğini korumasını sağlar. Tüm türlerde kimyasal, fiziksel ve biyolojik olarak aynı yapıya sahiptir. Yaşla birlikte, vücudumuzun hiyaluronik asit üretimi azalır ve cildimiz gerginliğini ve elastikiyetini kaybeder. Dışarıdan takviye edildiği zaman cilt daha gergin ve kırışıksız görülür. Dışarıdan uygulanan kremlerin derinin gözeneklerinden geçerek bu tabakaya ulaşması, anahtar deliğinden bir topu geçirmek kadar olanaksızdır. Bu yüzden asıl etkinin hedeflenen tabakada görülmesi pek olası değildir. Kırışıklıkların azaltılması için, cilt altına enjekte edilmelidir. Basit bir enjeksiyon ile kaybolan desteği tekrar kazanmak, görünüşünüzü farklılaştırıp güzelleştirmek ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür. Kalıcı değildir, 6-12 ay içinde vücuttan tamamen emilerek, atılır. Bu süre kişiye ve uygulama bölgesine göre değişir. Bu durum bizlere bir sonraki tedavi için zaman ve seçim imkanı tanır.

Düzelmenin kalıcı olabilmesi için zaman içinde enjeksiyonların tekrarlanması gerekebilir. Cildin kalınlığı, nem ve yağ içeriği, kırışıklıkların derinliği ve sebebi, enjeksiyonu uygulayan hekimin tecrübesi, tedavinin başarısı ve kullanım süresini etkiler.

Tıbbın diğer alanlarında da göz ameliyatları, ortopedi ve romatolojik sorunların giderilmesi (eklemlerin kayganlığını sağlamak vb.) ve ürolojide kullanılmaktadır.

Cilde uygulanabilmesi için, 1980 yılında hiyaluronik asitin biyolojik olarak uygunluğunu taşıyan, ancak ondan daha uzun süre dayanıklı kalmasını sağlayan, sentetik polimerleri geliştirilmiştir. Stabilize edilmiş hiyaluronik asit tamamen organizma ile uyumlu ve organizma tarafından eritilebilir olduğundan doğal ve emniyetlidir.

Dikkat! yağmurdan kaçarken doluya yakalanmayın.

Kalıcı olan, vücut ile uyumsuz dolgu maddelerinde doğal olmayan görünüm, alerji, enfeksiyon, granulom oluşumu ve de yer değiştirme gibi yan etkiler gelişebilir.Diğer güvenli implant seçenekleri bulunması nedeniyle, bu tür materyallerin kullanılması önerilmemektedir.

Konuyla İlgili Makaleler

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*