72022Nis

Renklendirilmiş “Tinded” Güneş Koruyucuları & Güneşten “Akılcı” korunmak

“Geniş spektrumlu olarak sunulan kremler güneşin UV ışınlarına karşı koruyucudur; görünür ışığa karşı koruma sağlamazlar. Görünür ışıktan koruyan koruyucular  sadece demir oksit ile renklendirilmiş “tinted” güneş koruyucuları ve fondötenlerdir. Formülün çinko oksit ve titanyum dioksit ile kombinasyonu kremin güvenirliğini, etkinliğini arttırır.”

Güneş vazgeçilmez ısı ve ışık kaynağımız; bize mutluluk verir.  Mikroplarla savaşır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, D vitamini sentezini sağlar, kan dolaşımını artırır; bize yaşama sevinci ve mutluluk verir.  Güneş olmadan dünyada yaşam olmasa da güneş ışınlarına fazla maruz kalmak cildimize  zarar verir. Güneş yanığından, lekelenmeye, cildin erken yaşlanmasına, ışık hassasiyetine ve en önemlisi cilt kanserleri ile sonlanabilen zararlı etkiler oluşturur. Bu nedenle cildimizin sağlığını korumak, güneş ışınlarından zarar görmeden faydalanmak  için akılcı bir korunma gerekir.  Önerilenler güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarda bulunmaktan kaçınmak, gölge aramak, koruyucu kıyafet giymek, güneş koruyucu krem kullanımı ve alternatif yöntemlerdir.

 Güneş değişik dalga boyunda ışınlardan oluşan bir yıldızdır.  Doğal güneş ışınları; ultraviyole (UV), yüksek enerjili görünür ışın (GI-mavi/mor ışık) ve kızıl ötesi-infrared- ışınları  (IR) olmak üzere 3 enerji dalgasından oluşur.  Bunlardan  UV ve IR ışınlarının cilt üzerine etkisi ve nasıl engellenebilir konusu daha yoğun araştırılmış, önerilerde bulunulmuştur. Ancak, UV ışınları yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının sadece  %5’ini oluşturur.  GI, insan gözünün algılayabildiği mavi-mor renkteki ışık olup,   dünyaya ulaşan ışınların % 50’ni oluşturur, ciltte daha derin tabakalara kadar etkili olur. Daha yoğun ve tedaviye dirençli lekelenme, ani kızarıklık gibi etkileri yanında tüm UV ışınlarının zararlı etkilerini oluşturur.

 Bilmemiz gereken ise,  GI’nın kaynağı sadece doğal güneş ışığı değildir.  Modern yaşamda her an kontrolsüz bir şekilde yüz yüze kaldığımız yapay ışık kaynakları (floresan, LED aydınlatmalar, halojen lambalar) tıbbi cihazlar (lazerler), dijital teknoloji, ekranlar (bilgisayar, TV, akıllı telefon ekranlar gibi) da mavi ışık (GI) yayarlar. UV ışınları günün belli saatleri, gölge, iklim şartlarına göre değişmekle birlikte GI’da böyle bir farklılık yoktur.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden akılcı korunmak gerekir.

Güneş kremlerinin içindeki UV koruyucu organik (kimyasal) ve inorganik (fiziksel-mineral) filtreler GI’a karşı koruma sağlamaz. Renklendirilmiş (tinted) güneş kremleri, GI’e karşı  korumada tek etkili topikal koruyuculardır.

Renkli güneş kremleri, demir oksitlerin farklı tonlarıyla (sarı, kırmızı, siyah) ve titanyum dioksit (TiO 2)  pigmentlerinin bir karışımından oluşur;  GI ve UV ışınlarını %93-98 oranında engeller. Koruyucuların etkinliği  formüldeki demir oksit konsantrasyonu ve  pigment  türü (doğal, açık, koyu renk) ile orantılı artar.

Sonuç olarak GI ve UV den mutlaka korunmalıyız. Nasıl bir güneşten koruyucu krem kullanalım? Özellikle; risk altında olan kişiler (çocuklar, gençler, çoklu beni olanlar, güneşe karşı duyarlılığı olanlar, hormon tedavisi görenler,  akne ve akne tedavisindeki kişiler, lekeli-melazmalılar, kendinde/ailesinde melanom veya melanom dışında cilt kanseri hikayesi olanlar)  en az SPF 30 tercihan SPF 50 korumalı  renklendirilmiş (tinted)  koruyucu içeren ürünler veya koruyucu üzerine fondöten kullanmalıdır.

Tabii ki yeterli miktarda ve sürede kullanılmalıdır.

PMID: 33210401
PMID: 323351182
PMID: 33640508