182018Ağu
Karpuzun Cildinize & Sağlığınıza Faydaları

Karpuzun Cildinize & Sağlığınıza Faydaları

Bıçağın o dışı sert, canlı, yemyeşil karpuzu keserken çıkardığı ses yazın habercisidir. Yazı yaz yapan, yazın en sevdiğimiz meyvelerinden  biri de içimizi serinleten karpuzları yemektir. Bu müthiş meyveyi sevmek için aslında daha çok nedenimiz var; çünkü karpuzun parlak kırmızı rengindeki iç kısmının içindeki besin maddeleri pek bilinmez.

Karpuz içindeki su miktarı sebebiyle, nesillerdir bizlerin yazın en sevdiği atıştırmalığı olmuştur. Ancak karpuzun C vitamini deposu olduğu birçok insan için sürpriz bir haberdir. C vitamini serbest radikallerle savaşan önemli bir antioksidandır.

Karpuzun içindeki etli kısmında ise karpuza pembemsi-kırmızı rengi veren likopenle bazı antioksidanlar bulunur. Likopenin insanları kalp hastalıklarına karşı koruduğu düşünülmektedir. Likopen aynı zamanda prostat kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcıdır. Karpuzun yeşil dış kabuğu ise sitrülin amino asidi ile dolu olup kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan dolaşımının iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.

Karpuzun keyfini çıkartmak istiyorsanız birçok yaratıcı yöntemden yararlanabilirsiniz. Örneğin karpuzu kabuğuyla birlikte ezip püre haline getirebilir; yeşil limon, biraz fesleğen ve buzlu çay ekleyince de sıcak bir yaz gününde içinizi ferahlatacak bir içecek hazırlayabilirsiniz. Bu içecekle karpuzun içindeki kırmızı kısmında ve kabuğunda bulunan besin maddelerini birlikte alırsınız. Bildiğimiz karpuz dilimini biraz daha farklı bir şekilde tatlandırmak için diğer yöntemlerden biri de karpuzu soğutup biraz taze nane ve yeşil limon suyuyla birlikte tüketmek.. Bu harika yaz meyvesine yeni bir anlam kazandıracaktır.

Birçok kültürde misafirliğe giderken ev sahibine karpuz götürme geleneği vardır. Yani bu yaz sağlıklı günler için karpuzu hediye olarak düşünebilirsiniz!Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*