142024Oca

Eleriniz Aşırı Yıkama Nedeniyle Kuruyor Mu?

El yıkama, enfeksiyonlardan korunmanın en etkili yollarından biridir. Ancak aşırı sabunlama, fırçalama, kuru ve soğuk iklim şartları, su ile sık temas el cildinde kuruma, kaşınma, kızarıklık, pullanma ve ağrılı çatlaklara neden olur.
Yaygın görülen bu sorunun nedeni, kullanılan sabunların bir yandan cildi temizlerken diğer yandan ciltteki doğal koruyucu yağları ve nemi uzaklaştırmasıdır. Ek olarak, normalde de hassas veya kuru bir cildiniz varsa, bu duruma özellikle duyarlı olabilirsiniz.

PEKİ, NE YAPABİLİRSİNİZ?
El yıkamak hijyen kurallarının vazgeçilmezlerindendir. Bu durumda, cildinizdeki hassasiyeti ya da el yıkamanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:
1. Kullandığınız sabunu değiştirin. Özel temizleyiciler veya bebek şampuanlarını cilt temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Bu ürünler; cildin kendi doğal yağ içeriğini bozmaz, cilde nem sağlar, tahriş ve kuruluk oluşturmaz.
2. Su sıcaklığını düşürün, yıkama sıklığını düzenleyin.
3. Ellerinizi yıkadıktan sonra ovalayarak değil tamponlayarak tek kullanımlık yumuşak peçetelerle kurulayın. İki üç dakika içinde, yani cildiniz henüz nemliyken nemlendirici sürün. Bu uygulamayı gün boyunca sık sık, yani her el yıkamanın ardından ve cilt her kuruduğunda tekrarlayın.
4. Nemlendirici seçerken, suyu ciltte tutan ve örtücü özelliği olan krem, merhem ya da balsam türü ürünler kullanın.
5. Yatmadan hemen önce yoğun bir tabaka nemlendirici uygulayın, tercihen pamuklu bir eldiven giyin ve gece boyunca çıkarmayın.

Bununla birlikte, şiddetli el egzamanız varsa ya da enfeksiyondan (ciltte sızıntı, akıntı, yangı gibi) şüpheleniyorsanız mutlaka dermatoloğunuzdan yardım alın. Çünkü reçeteli tedavilere ihtiyacınız olabilir.