172022Nis

Yeni Kıyafetlerinizi Yıkamadan Önce Giymeyin!

Yeni giysilerinizi, özellikle de cildinize doğrudan eden iç çamaşırı, tişört, pantolon, çorap gibi kıyafetlerinizi mutlaka yıkayın. Kumaşları, dokumaları ne olursa olsun, giymeden önce en az bir kez (bazen deterjansız da olabilir) çift durulama ile yıkamalısınız. Yıkamadan giyerseniz, birkaç gün birkaç hafta hatta gecikmeli olarak uzun zaman sonra cildiniz bunun faturasını ödeyecektir.

Yeni giysilerinizi giymeden önce yıkamak için 3 neden

  1. Tekstil ürünlerinin imalatı sanayi bölgelerinde, çok sayıda insan ve araç trafiğinin yoğun olduğu, endüstriyel kirliliklerin, tozların havada uçuştuğu alanlardadır. Fabrikanın da izolasyonu iyi değilse, üretim aşamasında, havalandırma için açılan pencerelerden bu tozlar, kirlilikler üretim kumaşlara, giysilere yapışır. Giysiler size ulaştığında temiz görünebilirler; ancak üstlerinde göremeyeceğiniz pek çok şey kirlilik, toksin yapışıktır.

  2. Üretim sürecinde kullanılan pek çok zararlı kimyasallar kullanılır. Özellikle kırışmayı, nemlenmeyi (formaldehit) önleyen; rengi koruyan azo boyaları ve yumuşaklık sağlayan daha pek çok kimyasal madde kullanılır. Boyalar, özellikle polyester ve naylon gibi sentetik giyim malzemelerinde daha çok kullanılır.   Yepyeni, yıkanmamış bir giyside daha yüksek seviyelerde bulunur; yıkamayla birlikte miktarı azalır. Terleme de ciltte yıkama etkisi yapar boyayı cilde sızdırır.

Bunların hepsi ciltte alerjik ya da temas egzaması dediğimiz döküntülere sebep olabilir. Bazen kişiler kırmızı, kaşıntılı, pullu döküntüler fark edebilir (özellikle koltuk altları, boyun yanları, bel çevresi, kasıklar, bacakların iç yüzü  gibi sürtünme veya terlemenin olduğu alanların yakınında). Bazen de bu bölgelerde, kullanımdan günler sonra ortaya çıkan, koyu renkli lekelenmeler şeklinde belirti verir ve haftalarca sürebilir.

  1. Giysilerinizle birlikte gizli sürprizler de gelebilir. Giysinizi satın almadan önce, mağazada pek çok kişi bu kıyafete dokunmuş veya denemiştir. Ayrıca, giyinme odaları, virüslerden, bakteri, mantara pek çok enfeksiyonun üreme alanı olabilir. Giysilerle geçebilecek bazı bulaşıcı hastalıklar vardır. Bit, pire ve uyuz parazitleri doğal liflere sentetiklerden daha iyi yapışma eğilimindedirler.

 Giysilerinizi yıkamanın en iyi yolu;

Yeni giysileri ters çevirin, hafif soğuk su ile (renkleri korumak için) bir yıkama yapın. Giysiler hassassa bunları her zaman elde yıkayabilirsiniz.  Biraz deterjanla, hızlı bir elde yıkama cildinizle temas ettirmeden önce giysilerinizdeki bazı kimyasalları, boyaları, kirlilik ve enfeksiyonları çıkarmak için gerçekten yararlı olabilir.

Kuru temizleme işleminde kullanılan kimyasallardan kaçınmak için evde yıkanabilecek giysiler seçin

https://www.huffpost.com/