132021May

Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar?

Cilt, saç ve tırnak sağlığımızı korumak, onarım ve gelişimini sürdürebilmek için karbonhidrat alımımızı kısıtlamamız, bol miktarda iyi yağ tüketmemiz gerektiğini biliyoruz. Üçüncü  temel besin grubu ise proteinlerdir. Aslında hepimiz yürüyen bir protein kitlesiyiz. Vücuttaki en çok bulunan protein ise kollajendir. Ayrıca, yağların aksine, vücudumuz protein depolayamaz; ihtiyacı olan temel yapı taşlarını günlük olarak beslenme yoluyla sağlamamız gerekir.

 Beslenmemizdeki proteinleri hayvansal ve bitkisel kaynaklardan elde ederiz. Her iki grup arasında en önemli fark içeriklerindeki aminoasit örüntüsü (bileşimi-kompozisyonu) ve vücut tarafından kullanılabilirliğidir.  Genellikle farklı kaynaklardan, dengeli tüketim önerilir.

Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli hayvansal protein kaynağıdır. Vücudumuz için gerekli olan amino asitlerin tümünü içerir ve bu amino asitler vücut tarafından tam olarak kullanılır. 1 bütün yumurta 6 gr tam hayvansal protein içerir.

Bitkisel protein tercihinizi bademden yana yapın. Badem, bitkisel kaynaklı proteinler içinde en kaliteli besindir.  Bir avuç, ¼ kupa, 24-26 adet badem 6 gr bitkisel protein içerir.  Bunları, “şişmanlatan küçük enerji paketleri” gibi düşünmemeli, aksine “sağlıklı yağ ve protein depoları” olarak kabul etmeli ve beslenme modelimizin bir parçası olarak görmeliyiz.  Badem ayrıca lif, tekli doymamış yağ asitleri, biotin, B1, B5, B6 vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve çinko bakımından da zengindir. Magnezyum, strese bağlı gelişen cilt sorunlarınıza fayda sağlar. Badem güçlü bir kalsiyum deposudur, günlük ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılayabilir.

Beslenme tercihlerinizi farkındalıkla yapın!

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi 2015 (TÜBER).
Ross AC et al. Modern Nutrition in Health and Disease.2014 
Eken A. Cildime Neler Oluyor? Cilt Sağlığının İçten Dışa Yönetimi. 2. Baskı. İstanbul: Siyah Kitap; 2020. p.197.