252021Ara

Dikkat 7/24 Doğal ya da Yapay Güneş ile Yaşayanlar!

Eskiden doğal güneş ışığından korkar, korunurken, bütün gün,  hatta gece de dahil  yapay güneş ışığına (akıllı telefonlar, bilgisayar, TV ekranları, LED ışığı vb) “mavi ışık” maruz kalıyoruz.  Mavi ışığın cilt üzerindeki etkisi doğal güneş ışığına (ultraviyole) göre çok daha derin, daha zararlı ve kalıcıdır. Bunlar; cilt tonunda farklılıklar, koyu lekeler, ince çizgiler, kırmızı kılcal damarlar,  deri kanseri öncü lezyonları ve cilt kanserleridir…

 Tıpta  “ışığa bağlı yaşlanma”  “erken yaşlanma” olarak tanımlanır. Yapılan çalışmalarda 1 saatlik mavi ışığın cilt hücre DNA’ sında hasara neden olduğu; daha kalıcı ve daha koyu lekelenmeler oluşturduğu bildirilmiş. Yine bir dizüstü bilgisayarın önünde dört gün geçirmenin  bir öğleden sonra 20 dakika güneş altında kalmaya eşdeğer olduğu da rapor edilmiştir.

Hasarın çoğu kalıcı olsa da hasar belirtileri azaltılabilir; cildin doğal onarım mekanizmalarını destekleyebilir, cilt kalitesini arttırarak ileride gelişecek daha zararlı hasarları önleyebiliriz.

Her tedavide olduğu gibi pek çok seçeneğimiz var. Hepsi kişiye özel, bütünsel olarak değerlendirilir; programlanır. Bunlar; günlük kullanılan cilt bakım ürünleri- topikal kremler ve jeller, ameliyatsız medikal kolajen uyarıcı peeling, mikroigneleme, enerji bazlı cihazlar ve en önemlisi de cilt aşılarıdır.

Herkesin cilt tipi, yaşı, korunmasız güneş ışığında kaldığı süre, alışkanlıkları, yaşadığı mahal gibi parametreler parmak izimiz gibi farklıdır.  Ayrıca her tedavide olduğu gibi hiçbir tedavi tek başına etkili değildir: kombine kullanıldığında ya da tamamlayıcı tedaviler ile her zaman etkinlik ve süreklilik artar

Programda…

  1. Güneşten koruyucu, ışık temasını azaltın, dijital detox uygulayın

  2. Cilt bakım rutininize özen gösterin. İyi temizleyin, mutlaka nemlendirin. Su içeriği fazla yoğun nemlendiriciler kullanın. Unutmayın her nemlendirici değildir.

  3. Nemlendiricinizi güçlendirecek bileşimler kullanın. Cildinizin altını temizleyen, çevresel kirliliklerden koruyan “savaşçı moleküller” olan antioksidanları, özellikle A ve C vitaminlerini kullanın. Günlük Cilt bakım ürünleri arasında A vitamini “altın standart”, cildin sigortası    denilebilecek C vitamini ise “gümüş standart”tır. Yine bilimin umut verdiği, peptit, DNA onarıcı ürünler, niasinamid, E vitamini, hidroksiasitler, üzüm çekirdeği, yeşil çay gibi bitki ekstreleri  kullanılabilir.

  1. Medikal estetik uygulamalardan yararlanın. Unutmayın! Cildin asıl onarıcı tabakası Kremlerle bu tabakaya ulaşmak anahtar deliğinden topu geçirmeye benzer. Cildin destek tabakasına enjekte edilen- direkt adrese teslim- cilt aşılarınızı (hyaluronik asit, antioksidan, protein içeren) aylık- yıllık aralıklarla yaptırın. Kollajenlerinizi uyaracak teknolojinin estetik bilimine sunduğu cihazlardan (lazer, ultrason, redyofrekans) faydalanın.

  2. Genetik ve çevresel risklerinize önem verin; risklerinizi  en aza indirecek yaşam biçimini seçin.  Cilt güçlendirici beslenme planı uygulayın. Antioksidan, mineral ve kollajen desteklerinden yararlanın.  Cildinizin nemini desteklemek için, bol su için. Gazlı içecekler ve alkol gibi  şekerli içeceklerden kaçının çünkü şeker “şekerlenme” (glikasyon) adı verilen sürece yol açarak kolajenlerinize  zarar verir.

 Ayrıntılı bilgi ve tedavi seçeneği için dermatoloğunuzdan yardım alın…