112017May
Yaz nemlendiriciniz cildinize uygun mu?

Yaz nemlendiriciniz cildinize uygun mu?

Nemlendiricileri kıyafetiniz gibi düşünün. Mevsimlere,  sosyal aktivitenize (spor vb), genel sağlık durumunuza göre değişiklik gösterir.  Kışın kullandığımız kalın ve yağ bazlı bir nemlendiriciyi yazın kullanamazsınız. Kalın ve örtücü nemlendiriciler yaz aylarında cildimizde gözeneklerimiz tıkayarak akne, siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Aynı şekilde su bazlı ince bir nemlendirici de kış günlerinde kuruluk, kızarıklık oluşturabilir.

İyi bir yaz nemlendiricisi nasıl olmalıdır?

  • Gündüz kullandığınız nemlendiricinizin en az SPF 30 değerinde güneşten koruyucu içeriyor olmasına dikkat edin. Nemlendiriciniz güneşten koruyucu filtre içermiyorsa, üzerine mutlaka güneşten koruyucu ürün sürünüz.

  • Su bazlı, hafif ve ince yapıda (oil-free) nemlendiriciler kullanın. Genellikle bu ürünler krem ve losyon kıvamında olup, ciltte ipeksi bir yapı oluştururlar. Hızlı ve kolay emilirler, ciltte yağlı his bırakmazlar. Yağ bazlı, yağlı kremler ise gözenekleri tıkayarak akne ve komedon oluşumuna neden olabilirler.

  • Güneş ve nemli hava cildiniz hassaslaştıracaktır. Nemlendiriciler içindeki koku maddeleri veya koruyuculara bağlı da duyarlanma gelişebilir; bu nedenle hipoalerjenik ürünler tercih edin.

Cilt bakımı ürününüzü seçerken, kullanırken ayrıntı & adres dermatologunuz olduğunu da unutmayınız.