192024Oca
Cilt Bakımında Kullandığınız “Su” Önemlidir! Musluk Suyu mu, Şişe Suyu mu, Mineralli Termal su mu, Filtrelenmiş Su mu Yoksa Damıtılmış su mu kullanmalısınız? 

Cilt Bakımında Kullandığınız “Su” Önemlidir! Musluk Suyu mu, Şişe Suyu mu, Mineralli Termal su mu, Filtrelenmiş Su mu Yoksa Damıtılmış su mu kullanmalısınız? 

Su, yüz temizliğinde cildinize ilk temas eden madde olup, cildin hem temizlenmesini hem de koruyucu bariyerini etkileyebilecek farklı bileşenlere sahiptir. Bu nedenle yüz temizliğinde kullandığınız “su”, kremler, maskeler, temizleyiciler, serumlar kadar önemlidir. Yüzünüzü temizlerken hangi suyu tercih etmeniz gerektiği ise cilt yapınıza, yaşam tercihlerinize ve yaşadığınız bölgedeki suyun kalitesine bağlı olarak değişir.

Musluk suyunun kalitesine dikkat edin!

Musluk suyunun kalitesi,  kaynağına ve nasıl arıtıldığına bağlıdır.

”Sert su”, yüksek miktarda kalsiyum (kireç), magnezyum, demir ve diğer mineralleri içerir. Yumuşak suda ise daha az mineral bulunur. Bu mineraller içmek için uygun olsa da cilt bariyerinize zarar verir; kurutur, hassaslaştırır, egzama ve akne gibi sorunları şiddetlendirebilir. 

“Musluk suyu detoksu” yapın!

Musluk suyunuzun kalite düzeyini çeşitli kaynaklardan araştırabilirsiniz. Cildiniz tepkisini, yıkamanın ardından kaşınıp kızararak, kuruyup kepeklenerek, hassaslaşarak gösterir.  Siz de “musluk suyu detoksu” yaparak, yani birkaç hafta sadece hiçbir mineral içermeyen damıtılmış su kullanıp -cilt bakım rutininizde başka hiçbir şeyi değiştirmeden- cildinizin rahatlayıp rahatlamadığını gözlemleyerek musluk suyunuzun kalitesini test edebilir, cildinize etkisini değerlendirebilirsiniz. 

Musluk suyu cildinize zarar verir mi?

Öncelikle sağlıklı cilde sahip olanlar,  cilt temizliğinde musluk suyu kullanabilir. Çünkü musluk suyunun olumsuz etkileri iyi bir cilt bakımı rutini (tonik, serum, nemlendirici vb.) ile azaltılabilir. Burada kural, yıkamanın ardından hemen (bir iki dakika içinde; “altın dakika kuralı”) alkolsüz bir tonik (bitki çayları, mineralli sular da olabilir) ve nemlendirici kullanmaktır.

Ancak cildinizi hassaslaştıran (egzama, rozase, kuru cilt gibi) ve kontrol altına alamadığınız altta yatan bir durum varsa ve musluk suyunun güvenli olmadığı (çevresel veya alt yapı) veya sert olduğu bir yerde yaşıyorsanız musluk suyundan uzak durun. Diğer su seçeneklerini deneyin. 

 Suçlu sadece musluk suyundaki mineraller değil!

Suçlu olan sadece musluk suyunun içindeki mineraller değildir. Minerallerin ayrıca temizleyici ürünlerdeki aktif temizlik maddeleriyle (özellikle sabun içeren temizleyici kullananlar için) etkileşime girerek “sabun köpüğü”  kalıntısı oluşturmalarıdır. Bunlar, küvetinizde ya da lavabonuzda gördüğünüz köpük kalıntıları şeklindeki birikmeler gibi cildinizde de kalıntı bırakırlar. Bu kalıntılar ciltten tam olarak arındırılmadığında cilt bariyerinizi bozar, kurutur, tahriş eder, gözeneklerinizi tıkar, pullanma ve pürüzleşme oluşturur.  

 Bu kalıntıların diğer bir olumsuz etkisi de temizlik sonrası kullanılan pahalı serum ve krem gibi ürünlerin aktif maddeleri ile de kimyasal etkileşime girerek onların etkinliklerinin azalmasına ya da istenmeyen sonuçlara yol açabilmeleridir.

 Kozmetik kimyagerlerinin cilt bakım ürünlerini formüle ederken asla musluk suyu kullanmayıp damıtılmış su kullanmalarının nedenlerinden biri de budur.

 Mineralli termal suların yatıştırıcı etkisi!

Mineralli termal sular (hazır sprey formunda ya da marketlerde satılan içime uygun maden suları), cildinizi durulamak için en pahalı ama en iyi sulardır. Selenyum ve stronsiyum gibi cildinizi yatıştıran maddeler içerirler.  Termal sularda hangi minerallerin olduğu markalarına bağlı olup etiketlerinde içeriklerine ilişkin bilgiler yer alır. 

Egzama gibi yangısal bir cilt sorununuz olduğunda, kızarıklık, gerginlik, kaşıntı giderici olarak ve akne sonrası bakımlarda termal sulardan vazgeçmemek gerekir.

 Şişe sularını kontrol ederek kullanın! 

Şişe suları da kullanılabilir. Ancak, şişelenmiş suyun stronsiyum ve selenyum içerip içermediğini kontrol edin; yüksek seviyelerde kalsiyum ve magnezyum içerenlerden kaçının. 

 Filtrelenmiş su kullanımı

Lavabo musluğuna veya duş başlığına takılan su filtreleri, suyunuzdaki mineralleri gideren en ucuz ve en pratik seçenektir.

Yüzünüzü yıkarken sıcak mı yoksa soğuk su mu kullanmalısınız? 

Çok sıcak su kullanılması cilt bakım bileşenlerinin etkinliğini, emilimini artırır. Cildi daha iyi temizler. Ancak sıcak su, cildin doğal yağ içeriğini azalttığı için kurumasına yol açabilir. Ayrıca hassas cilt tiplerinde kızarıklığı, tahrişi artırabilir; yağlı ciltlerde ise yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle yüz temizliğinde sıcak su yerine daima ılık su önerilir.