92020Eki
Vücut akneleriniz için bakım önerileri

Vücut akneleriniz için bakım önerileri

Boyun, göğüs, sırt ve omuzlar gibi yağ bezlerinin yoğun olduğu bölgelerdeki şikayetleriniz, aknelerinizin normal aknelerden farkı yoktur. Hatta tedaviye daha dirençlidir, daha uzun zamanda ve iz bırakarak iyileşirler. Sadece ergenlikte değil her yaşta olabilir.

Hormonal, genetik, beslenme bozuklukları, ilaçlar, stres, sıcaklık, güneş,  terleme, hamam-sauna gibi nem, giysiler, hatta sırt çantası bağlı mekanik sürtünmenin etkisiyle de gelişebilir. Her ne sebepten olursa olsun geçmesi beklenmemelidir. Bir kıl ve yağ bezi paketinin yangısal hastalığıdır. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavinin olmazsa olmazı, iyi bir cilt temizliğidir. Ayrıca Yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi (beslenme-uyku düzeni-giysi seçimi ve hijyeni-stres yönetimi gibi), dermatolog yardımı ve koçluğunda reçeteli tedavi gerekebilir.

Burada size sadece cilt temizliğinden söz edeceğim. Günlük duş yapın. Duş sırasında cildinize hassas davranın. Sadece kıl-yağ bezi ünitesindeki, gözeneklerin diplerindeki, kirlilikleri ve aşırı yağ içeriğini temizleyen,  ölü deri miktarını azaltan, FDA tarafından onaylı salisilik asit yapısında, lipofilik aktif madde içeren, peeling etkili  temizleyiciler kullanın. Lif, kese, kabak, fırça kullanmayın. Sivilcelerinizi sıkmayın. Unutmayın, akneler cilt yapınız, genetik kayıtlarınız, yaşam alışkanlıklarınıza bağlı geri döner. Kür tedavisi yoktur. Yaşam şeklinizi değiştirmelisiniz.