212021Ağu

Susuz cilt temizleyicileri (Temizleme-Misel Suları, Makyaj mendilleri)

Temizleme suları, çok fonksiyonlu  (3 ü 1 arada nemlendiren, tonik etkisi yaratan ve temizleyen), kullanımları kolay ve hızlı  cilt temizleyicileridir. Pamuklu pet ile, hafif dokunuşlar şeklinde, ovalamadan  cilde uygulanır. Durulama gerektirmeyen  veya “susuz temizlik” ürünleri olarak etiketlenmiştir.  Cildi çevresel kirlerden, makyaj kalıntılarından, aşırı yağ ve ölü cilt hücrelerinden temizler. Hassas, lekeli, akneli, kırmızı cilt gibi farklı cilt tipleri için özel formülleri vardır.

 Misel  suyun  kimyasal yapısı  “misel”  mikro  küreciklerinden oluşur.  Bileşiminde surfaktan gibi temizleyici özellikte aktif maddeler ve  yağ asidi esterleri, gliserin, hyaluronik asit gibi cildin doğal yapısıyla uyumlu nemlendiriciler bulunur.  Surfaktan içeren misel kürecikler ciltten hem suda eriyebilen (hidrofilik), hem de yağda eriyebilen (lipofilik) kirlilikleri çekerek temizlerler. Ancak, uzun süreli ciltte kalırsa, cildin doğal yapısında bulunan hücreler arası yağları ayrıt edemez; onları da parçalarlar. Cildin doğal koruyucu bariyerini bozarak kuruma, hassaslaşma, pul pul dökülme, kızarma ve kaşıntıya  neden olur. Diğer taraftan,  cilt yüzeyinde ince bir film tabakası, kalıntı bırakır.  Bu durum, potansiyel olarak akneye, göz çevresinde ve kirpik diplerinde küçük  yağ kistlerine  neden olabilir.

Makyaj temizleme mendilleri de aynı şekilde temizleyici içeren koton mendillerdir. Mendiller de ciltte de bir film tabakası bırakır. Acele durumlarda gerçek bir yıkamadan önce makyajı çıkarmak için en iyisidir.

Bütün bu sebeplerle kullandıktan sonra cilt su ile durulanmalıdır. Günlük bakım rutininin temizleyici ürünü olarak değil, tamamlayıcı ürünü olarak düşünülmelidir.  Su ile durulanan bir temizleyici kullanmak her zaman en iyi seçenektir.

Su ve zaman kısıtlaması olan durumlarda  (sık seyahat edenler), makyaj temizlemek için, durulamadan kullanılabilir. Ancak, bu zamanlarda hassas ciltlere uygun içerikli misel suları tercih edilebilir.

Misel suların temizleme işlemi sonrası durulanma gerektirmesi makyaj temizleme mendilleri için de geçerlidir.

Durulama gerektirmeyen ürünleri ciltten arındırmak için salisilik asitli ürünler (tonik veya yıkama jelleri) tercih edilebilir.

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/micellar-water-as-cleanser#takeaway

  PMID: 20043170