72021Oca
El & Ayaklarınızı Enfeksiyonlardan Elma Sirkesi ile Koruyun

El & Ayaklarınızı Enfeksiyonlardan Elma Sirkesi ile Koruyun

Elma sirkesi; organik elmaların fermantasyonu ile elde edilir. Doğal alfa hidroksi asitlerden zengindir, cildin asit  Ph’sını dengeler. Bu nedenle yıllardır cildimizin sağlığı için kullanılmıştır. Özellikle, ciltte ve tırnakta oluşabilecek enfeksiyonlardan (mantar, bakteri, küf) korunmada çok faydalıdır. Peki, nasıl kullanabiliriz?

  • Manikür ve pedikür işleminden sonra el veya ayak derimizde kızarıklıklar, şişlikler oluşabilir. Hemen elma sirkesi ile ıslatılmış pamuk ya da gazlı bezi 5-10 dakika kızarık bölgede tutunuz. Günde 2-3 defa işlemi tekrarlayabilirsiniz.

  • Özellikle dar ayakkabı giyimi ya da travma sonrası (çarpma vb) tırnaklarda boşalma olabiliyor. Bu durum da, mantar ve küf enfeksiyonlarına zemin oluşturuyor demektir. Çünkü,  her duş, havuz, deniz sonrası orada su birikecek, yeterli kurulama olamayacağı için, enfeksiyon gelişecektir.  İşte, siz her sefer oraya elma sirkesi ile yıkama yapıp çıkarsanız, korunabilirsiniz. Nasıl kullanabilirsiniz? Ya saf sirkeyi direkt dökebilirsiniz, ya spreyleyebilirsiniz, ya da damlalıklı şişe ile tırnak altına damlatabilirsiniz. Unutmayın durulamayın…

  • Eğer  el tırnaklarınızda sorun varsa, direkt bir fincana koyup, içine parmağınızı batırın. Beş dakika bekletin. Durulamayın…

  •  Bazen de çok yorgun olduğunuzda, ayaklarınızın çok terlediğini düşündüğünüzde sirkeli, enfeksiyon önleyici, dinlendirici ayak banyosu yapabilirsiniz. Nasıl mı? Genişçe bir kovaya yarısını dolduracak şekilde sıcak su ekleyin. İçerisine 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay bardağı sirke koyun. Karışımın içine aspirin ve 1 yarım tatlı kaşığı karbonat ta ekleyebilirsiniz. Bu ayak yorgunluğuna ve ağrılarına oldukça iyi gelir. Ayağınızı 15-20 dakika suda beklettikten sonra havlu ile iyice kurulayın. Parmak aralarında nemli bölgeler kalmadığından emin olun. Tüm bu işlemlerden sonra yumuşatıcı krem uygulayın.

 Sonuç olarak, el, ayak ve tırnaklarınızda sorununuz varsa ayrıntı ve adresin dermatologunuz olduğunu da unutmayın…