222023Oca
Gözaltı torbaları neden oluşur? Nasıl kurtulabilirsiniz?

Gözaltı torbaları neden oluşur? Nasıl kurtulabilirsiniz?

Yer çekiminin cildimize etkisi ve yaşlanma sürecine ek olarak diğer bazı sebepler de yorgun gözler ve gözaltı torbaları şeklinde yansıyabilir. Bunlar; Yağ ve karbonhidrat tüketimini aşırı kısıtlayan şok diyetler, aşırı tuz tüketimi, uyku pozisyonu, alerjiler, soğuk algınlığı ya da sinüs enfeksiyonları vb. sebeplerdir.

Gözaltı torbalarının belirtileri?   Gözaltı derisi şiş, torbalı ve  koyu renktedir.  Bakışlar yorgun ve yaşlı görünümdedir. Herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık vermez.

 Nasıl kurtulursunuz?

Gözaltı torbaları yorgun,  yaşlı ve bitkin görünüme yol açabilir. Bu da görünüşünüze gölge düşürür. Bu durumda aşağıdaki etkili yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

·         Böbrek, tiroid, alerji gibi (bahar alerjisi, saman nezlesi) sorunlarınız varsa tedavi olun.

·         Burun ve solunum yollarınızı açın. Buhar uygulayın, yıkama yapın.

·         Uyku/Yatış pozisyonunuza dikkat edin. Yan veya  yüz üstü yatmak gözaltında sıvı toplanmasına sebep olur. Sırtüstü yatmak ve başınızın altına ekstra bir yastık koymak (çift yastıkla yatmak)gözaltı torbalarını azaltır.

·         Gözlerinizi sık sık ovalamayın.

·         Göz makyajınızı hassas temizleyicilerle temizleyin.  Makyaj malzemelerindeki kimyasallar   gözaltındaki hassas deriyi tahriş eder,   gözaltında sıvı birikimine yol açar.

·         Sigarayı bırakın.  Sigara içmek kolajen dokuları zayıflatır,  kırışıklıklara ve cildin  daha hızlı sarkmasına sebep olabilir.

·          Güneşlenirken dikkat edin.  Ultraviyole ışınları  kolajen dokuları zayıflatır ve cildin hassasiyetini arttırır. Gözaltı kırışıklıkları daha hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Yüzünüzü, güneş kremi sürerek; hassas göz çevrenizi de güneş gözlükleri takarak koruyabilirsiniz.

·         Gözaltı derisini nemlendirin. Sabah ve mutlaka gece yatarken gözaltınızı nemlendirin. Göz makyajını temizlemek için nemlendirici içeren bir temizleyici kullanmak

·         Evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle basit çözümler üretebilirsiniz. Soğuk salatalık dilimleri, soğuk kullanılmış çay poşetleri, soğuk çay kaşığı, donmuş bezelye koyabilirsiniz.

·         Yeterli miktarda  su tüketin, tuz tüketimini kısıtlayın. Su, tuz ve toksinlerin atılmasını sağlayarak, ödemi azaltır,  cildin daha taze ve nemli görünmesini sağlar.

·         Akşam çok geç mi yatıyorsunuz? Dinlenmeli ve uykunuzu almalısınız. Böylece taptaze bir görünüme kavuşabilirsiniz,  gözaltı torbaları ve gözaltındaki şişkinlikler de azalır.