112015Haz
Dolgu maddesi enjeksiyonları hakkında merak ettikleriniz…

Dolgu maddesi enjeksiyonları hakkında merak ettikleriniz…

Yaşlanmanın etkisiyle birlikte yüzde meydana gelen ince veya derin kırışıklık, çukurluk ve çökme gibi deformasyonlar, günümüzde birçok kişinin özellikle de kadınların estetik operasyonlar ile düzeltmek istedikleri kusurlardır. Sadece enjeksiyon yolu ile bu deformasyonun herhangi bir cerrahi işleme başvurulmadan düzeltilebilmesini sağlayan ‘dermal dolgular’ hızlı bir şekilde popüler olmuşlardır.

Yaşlanmanın yüzlerinde ve ciltlerinde yarattığı etkiden hoşnut olmayan birçok kişinin ilgiyle takip ettiği bu konuda maalesef tüketiciler tarafından bilinmeyen birçok şey mevcuttur. Uygulanacak prosedür hakkında doğru seçim yapılabilmesi, ancak dermal dolgular hakkında yeterli bilgi sahibi olunmasıyla mümkündür. Burada  en çok kullanılanlardan biri olduğu için özellikle hyaluronik asit içeren dermal dolgular hakkında bazı soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

 Estetik dolgu maddesi olarak sıklıkla kullanılanlar, hyaluronik asit içeren dolgulardır. Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit, tüm yaşayan organizmalarda bulunan bir polisakkarittir. İnsan derisi, kollajen lif kümeleri ve su tutup hacim yaratan hyaluronik asit molekülleri içermektedir. Yani bu madde deri dokusunda zaten bulunan bir maddedir. Doğal hyaluronik asit normalde bir veya iki günde bir yıkılmaktadır, yani vücutta sürekli yenilenir. Ancak bu madde, derinin yaşlanmasıyla birlikte azalır. Hyaluronik asit, özellikle yüz derisindeki kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla enjeksiyon formunda üretilmiş olup günümüze kadar dünyada milyonlarca kişide kullanılmıştır.

 Hyaluronik asit içeren bu dermal dolgular hayvansal madde içerir mi?

Hayır, hayvansal madde ve toksin içermezler, bu yüzden diğer canlılardan hastalık bulaştırma riski yoktur ve alerjik reaksiyon oluşturmamaktadır.

 Estetik amaçlı dermal dolgular nerelerde kullanılır?

Dermal dolgular, göz çevresindeki kırışıklık ve ince çizgilerin, burun kenarındaki çizgilerin, burun ile ağız arasındaki çizgilerin, dudakların etrafındaki çizgilerin, alın çizgilerinin giderilmesinde, dudağı kontur ve hacim kazandırarak dolgunlaştırmada, sivilce, yara ve kazalardan sonra kalan izlerin giderilmesinde, eller, yanak ve elmacık kemiğine hacim kazandırılması gibi durumlarda kullanılır.

 Enjeksiyon işlemi ne kadar sürer?

Enjeksiyon işlemi sadece 15-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Fakat tedavi öncesinde hekiminizle beklentileriniz konusunda konuşmak için de vakte ihtiyacınız olacaktır.

Enjeksiyon işlemi ağrılı veya acılı mıdır?

Dermal dolgular uygulanırken biraz acı verebilir, fakat günümüzde Juvéderm® gibi bazı ürünler lidokain içermektedir. Lidokain bir lokal anesteziktir ve enjeksiyon ağrısını azaltarak konforlu bir deneyim sağlar.

 İşlem sonrasında aradaki fark hemen gözlenebilir mi?

Evet estetik sonuçlar anında gözlenir. Uygulama sonrasında sonuçları hemen görürsünüz.

 İşlem sonunda istirahat için rapor alınması gerekir mi?

Hayır, öğlen yemeği arası için bile bir randevu alarak dermal dolgu uygulaması yaptırılıp sonrasında günlük rutine normal bir şekilde devam edilebilir.

 Dermal dolgu uygulama işleminin yan etkileri var mıdır?

Enjeksiyonu takiben, ciltte hafif kızarıklık, şişlik veya berelenme gözlenebilir. Uygulamayı yapan hekimin bu konuda tavsiyeleri olacaktır. Bu yan etkiler uzun sürmez ve uygulamayı takip eden 12 saat sonunda makyaj ile kapatılabilir. Bununla birlikte tüm cilt enjeksiyonları küçük de olsa enfeksiyon riskine sahiptir. Uygulamayı yapan hekime bu konuda önlem almak için neler yapılması gerektiği danışılmalıdır.

Dermal dolgunun etkisi ne kadar sürer?

Bu süre, yaş, uygulama yapılan bölge, enjekte edilen dolgu miktarı, cildin kalitesi, yaşam tarzı, sağlık gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, hyaluronik asit kaynaklı dermal dolguların etkisi bir yıla kadar devam etmektedir.

 Hyaluronik asit içeren dermal dolgular tekrarlayan tedavi ile mi etkili olurlar?

Tek bir enjeksiyon işlemi sonrası pozitif sonuçlar alınır ve hyaluronik asit vücut tarafından absorbe edildiği için bu etki maksimum 12 aya kadar sürer. Bununla birlikte kırışıklığın şiddetine bağlı olarak bazı kişilerde optimum sonuçlar almak için ilave uygulamalar yapılması gerekebilir.

 İlk uygulamadan sonra ne zaman yeni bir enjeksiyon yapılması gerekmektedir?

Birçok hasta tedavinin etkilerini korumak amacıyla rötuş enjeksiyonları yaptırmaktadır. Uygulama sonrası bakım için hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır.

Botox ve dermal dolguların etkileri aynı mıdır?

Dermal dolgular ve Botox aynı şeyler değildir. Bazı temel fonksiyonları aynı olsa da, bunu sağlama mantığı birbirinden oldukça farklıdır. Dermal dolgular yüze enjekte edilip kırışıklıkları ve buruşuklukları doldurarak kırışık görünümün elimine edilmesini sağlarlar. Diğer yandan Botox ise kaslara enjekte edildiğinde kasları felce uğratıp gevşemelerine neden olarak kırışıklıkların silikleşmesine neden olur. Yani sonuç aynı olsa da tedavi biçimleri birbirinden tamamen farklıdır.

 Dermal dolgu işlemi yapıldığı diğer kişiler tarafından hemen farkedilir mi?   

Enjeksiyonlar tecrübeli ve yetkili uzmanlar tarafından doğru bir biçimde yapıldığında, yüz ve cilt gençleşmiş görünmelidir, fakat herhangi bir işlem uygulandığı fark edilmemelidir.  Geçmişte yapılmış binlerce problemli dolgu öyküsü olsa da, bunun sebebi enjeksiyonların genellikle deneyimli bir uzman tarafından yapılmamış olmasıdır.

 Çok fazla güneşte kalmak dermal dolguları etkiler mi?   

Dermal dolgular güneşe maruziyetten direkt olarak etkilenirler. Sonuçların uzun süre korunması için uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalı ve 35’in üzerinde koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.