152023Nis
Ciltte Kan Dolaşımı  & Beslenme

Ciltte Kan Dolaşımı & Beslenme

Cildin beslenmesi kılcal kan damarları ile sağlanır. Bu yapılar, cildin “yaşayan tabakası” olarak tanımlanan alt deride bulunur.

Cildin dolaşım sistemini, bir gökdelenin 40. Katındaki dairenin su tetisatı gibi düşünebilirsiniz. Çünkü cildimiz de merkeze en uzak organdır. Bu sistemin temiz suyu getiren ve kirli suyu toplayan ayrı sistemi vardır. Arızalarını  bir hayal edin!

Cildimizde de bu kılcal kan damarlarının bir kısmı sistemik kan dolaşımından aldığı oksijen, besin (mineral, vitamin, protein) ve hormonları cilde taşırken, bir kısmı da ciltte oluşan hücresel atıkları (sebum gibi), toksinleri uzaklaştırır.

Cildin kan akımının iyileştirilmesi sağlıklı cildin korunmasına, hastalıklarının (akne, yağlı cilt, saç dökülmesi dâhil) ve yaşlanmasının önlenmesine, iyileşme sürecine katkıda bulunur.

 Bazı iç ve dış nedenlerle kan dolaşımının yetersiz kalması sonucu cildin beslenmesi bozulur.

Cildin Beslenmesi Neden Bozulur?

Güneşe maruz kalma, sıcak, soğuk, mikroorganizmalar,  sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, hava kirliliği, ilaçlar, uygunsuz kozmetik ürünlerin kullanımı gibi etmenler ciltte kan dolaşımını etkiler. Cildin otoimmün hastalıkları da içsel nedenlerle kan akımını bozarak kızarıklığa, solukluğa, saç dökülmesine, tırnak bozukluğuna ve daha pek çok duruma sebep olur.

 Cildin Kan Dolaşımını Nasıl İyileştirebiliriz?

  • Cilt masajı ile iyileştirilebilir. Manuel cilt masajı, cilt fırçası, masaj taşları, ruloları veya cilt dolaşımını iyileştirebilecek benzer cihazlar kullanılabilir.

  •  Sağlıklı ve dengeli beslenme ile iyileşir. Kan şekerinin iyileştirilmesi kan dolaşımını düzenler.

  • Çeşitli ısı veren teknolojik cihazlar, oksijen solunması da dolaşımı iyileştirebilir.

    Kaynaklar:
    PMID: 30477852
    DOI: 1016/j.ctim.2018.09.009