62020Kas

Cilt yaşlanması ve Ekspozom

Hepimizin atalarından, anneannemizden gelen  belli bir genetik programı, genomu vardır. Ancak cildimizin geleceğinde, yaşlanmasında bu genetik şifrenin etkisi  sadece yüzde yirmi kadardır.   Daha sonra çevreden, gizli ya da aleni, kendi ellerimizle  maruz kaldığımız toksinler, yaşam şeklimiz, beslenmemiz, yediklerimiz, içtiklerimiz, giydiklerimiz, uykumuz, aldığımız nefes ve daha pek çok faktör cildimizi etkiliyor.

Bu faktörlerin tamamı bizim ekspozomumuzu oluşturuyor ve yaşlanmamızın %80 etkiliyor. Doğum öncesi dönemden (gebeliğin başlangıcından)  itibaren yaşam boyu maruz kaldığımız; genetik temeli olmayan, sağlıklı ya da hasta olmamızı belirleyen, yaşlandıran, yaşam kalitemizi etkileyen faktörlerdir. Yaşam şeklimiz ve çevresel faktörlerin tamamını kapsar.

Cilt yaşlanmasını etkileyen en önemli  ekspozom faktörler;

UV radyasyonu-güneş

Sigara

Stress

Beslenme düzensizliği

Hava kirliliği

Hava şartları, sıcaklık

Uyku düzensizliği

Kozmetik ürünler

 Özetle, Yaşlanma aslında içden gelişmesine karşın, Biz en erken ve en belirgin belirtilerini cildimizde görüyoruz. İnsan yaşam biçimini, yaşantımızı, verdiğimiz zararları bir kıyafet gibi üzerine giyiyor. Yaşam şeklimizde yapacağımız ufak ama akıllı seçimlerle yaşlanma hızımızı, biyolojik saatimizi yavaşlatabiliriz.