172014Ara
Güvenli manikür & pedikür için öneriler

Güvenli manikür & pedikür için öneriler

Güzel tırnaklara, el ve ayaklara sahip olmak şans ile değil doğru bakımla ilgilidir. Biz dermatologların güvenli  manikür ve pedikür tavsiyeleri;

 1. Ojenizi çıkardıktan sonra tırnaklarınıza nemlendirici bir krem uygulayın; çünkü oje çıkarıcıların büyük bir çoğunluğu tırnakları  kurutan kimyasallar içerir.

 2. Tırnaklarınızın enfeksiyon kapmasını önlemek açısından tırnak çevresindeki deriyi kesmeyin veya zorla geri itmeyin. Geri   itmeniz gerekiyorsa bu işlemi banyodan ya da duştan sonra nazikçe yapın.

 3. Güzellik merkezlerinin çoğu temizlik ve dezenfeksiyon kurallarına uygun hareket eder ama yine de gittiğiniz güzellik merkezinde  aşağıdakilere dikkat edin:

  • Manikür ve pedikür yapan kişi gerekli tecrübeye/eğitime sahip mi?

  • Merkez temiz mi?

  • Manikür ve pedikür yapan kişi bir müşteriden diğerine geçmeden ellerini yıkıyor mu?

  • Ortalıkta kirli manikür pedikür aleti var mı?

  • Kullandıkları aletleri nasıl temizlediklerini sorun.

 1. Bacaklarınızın alt kısmına, pedikürden en az 24 saat öncesine kadar, kılları gidermek için bir işlem yapmayın. Gerekiyorsa   pedikürden sonra yapınız.  Bacaklarınızı  depilasyon yaparken deri bütünlüğünüz bozulursa, pedikürden enfeksiyon kapma riski artar.

 5. Düzenli bir şekilde manikür pedikür yaptırıyorsanız, kendinize ait bir manikür pedikür seti edinmeyi düşünebilirsiniz..

6.  Kullanmadan önce, pedikür esnasında ayaklarınızı soktuğunuz kabın ve filtrelerin gereğince dezenfekte olup olmadığını  kontrol edin. Gereğince temizlenmemişlerse buralardan bakteri ve mantar kapabilirsiniz.

 1. Parlak kırmızı ya da turuncu oje sürecekseniz, ekstra bir kat baz oje sürüp renk değişimini önleyebilirsiniz. Oje yüzünden tırnaklarınız sarılaşmış, ya da renk değiştirmişse, aynı rengi uygulamayacaksanız, birkaç hafta tırnaklarınızın normal rengine  dönmesini beklemeniz gerekebilir.

 8.  Bazıları itiraz etse de tırnak jelatinlerinin tırnakları güçlendirdiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Tırnak güçlendirici  içeren tırnak cilaları tırnağı daha sert hale getirerek daha kolay kırılmalarına neden olur.

 1. Takma tırnaklar tırnaklarınızı daha da kötü bir hale getirir. Bu yüzden tırnaklarınızdaki problemleri gizlemek için takma tırnak    kullanmamalısınız. Takma tırnaklar mantar enfeksiyonuna eğilimli ya da hassas tırnakları olan insanlar için tavsiye edilmez. Ama   tırnaklarınız sağlıklıysa sürekli olmamak kaydıyla takma tırnak kullanabilirsiniz. Kullandığınız takma tırnakta hangi ürünlerin  olduğunu bilin çünkü takma tırnak üretiminde kullanılan bu maddeler bazılarında alerjik reaksiyona sebep olabilir. Kızarıklık ya da  başka bir reaksiyon görürseniz doktorunuza hangi ürünleri kullandığınıza dair bilgi verin.

Tırnak bakımıyla ilgili sorularınız için bir dermatologa danışmanızı tavsiye ederiz.


Manicure and pedicure safety

Having beautiful nails is less a matter of luck and more a matter of caring for them correctly. Here are dermatologists’ top manicure and pedicure tips:

 1. Apply a cream to moisturize your nails, especially after removing nail polish since most removers contain chemicals that dry the nails.
 2. To prevent infection, never cut or forcefully push back your cuticles. If you must push them back, only do so gently after a shower or bath.
 3. While most nail salons follow strict cleanliness and disinfection guidelines, look for the following when visiting a salon:
  • Does your nail technician have the necessary experience and/or license, if required?
  • Are the stations clean?
  • Does the nail technician wash her hands between clients?
  • Are there dirty tools lying around?
  • In addition, do not hesitate to ask how they clean their tools.
 4. Shave your lower legs after getting a pedicure, not before. That means not shaving your lower legs for at least 24 hours before you get a pedicure. If you nick yourself while shaving, a pedicure could put you at risk for an infection.
 5. If you get frequent manicures and pedicures, consider purchasing your own toolsto be used at the salon.
 6. In addition, check that the pedicure footbaths and filters are thoroughly disinfectedbefore you use them. If they are improperly cleaned, they can harbor bacteria and fungus. If the salon does not appear clean, then move on.
 7. If you want to wear a bright red or orange polish, prevent discoloration by applying an extra layer of base coat. If your nails become yellowed and discolored from the polish, your nails should return to normal color over several weeks if the same color is not reapplied.
 8. While some people beg to differ, there is no scientific evidence that immersing nails in gelatin makes them stronger. Polishes that contain strengthening ingredients increase nail stiffness, which may make nails break more frequently.
 9. Do not wear artificial nails to cover up nail problemsas they may make them worse. Artificial nails are not recommended for people who are prone to fungal infections or have brittle nails. For people with healthy nails, artificial nails can be fine as long as they are not worn continuously.
  • Know what products are used in your artificial nails as the substances used can cause an allergic reaction in some people. If you develop a rash or other reaction, tell your doctor what products you used.

If you have questions or concerns about caring for your nails, you should make an appointment to see a dermatologist.