52022May

En etkili, Doğal, Bedelsiz, Sağlıklı Yaşam Reçetesi; İyi Uyku

“Güzellik uykusu” gerçek bir tanımlamadır; düzenli ve kesintisiz uykunun görünüşünüz üzerinde güzelleştirici etkisini herkes bilir.  Uykusuz geçen gecenin sabahında cildinizde solukluk, nemsizlik, koyu renkli göz çevresi halkaları, sarkma, ince çizgiler belirginleşir. Dev güneş gözlüklerine ihtiyaç duyabilir; gün içinde saçınızın ne kadar tarz olduğu ya da kıyafetinizin mükemmelliğinin hiçbir önemi kalmaz.  Yaş aldıkça, sosyal yaşam ve elektronik çağ ile birlikte uykusuz gecen geceler biriktikçe kişi daha çok etkilenir; yaş döngüsü ileri sarmaya başlar, 40 yaşındaki bir kişi 45-50 yaşında gibi gözükebilir. Bu madalyonun bir yüzü, asıl diğer yüzü organlarda fonksiyon bozuklukları, hastalıklar, kanser ve buraya sığdıramadıklarım.

 Cildinizde;  düzensiz uyku veya doğal uyku-uyanıklık döngüsünün bozulması sonucu oluşan zararları nasıl telafi edebiliriz?

 Ne yazık ki, cildimizde, uyku eksikliği ya da biyolojik saatimizi şaşırtmanın bedelini tam olarak ödemenin bir yolu yoktur.  Ancak, cildin ana destek dokusu-biyolojik sermayesi, kollajen, elastin gibi proteinlerin, hiyaluronik asit ve antioksidanların üretimini uyaran cilt bakım ürünlerinin kullanılması, yaşam şeklimizi  (uyku-beslenme-fiziksel aktivite vb) biyolojik saatimize göre kurmak ve düzenlemek gerekir.

 Genel cilt sağlığımız, bakımımız için sirkadyen ritmin oynadığı rolü iyi anlayabilmek, bu döngüde kullandığımız ilaçları, kremleri ve bakımları en etkili zamanlarında kullanmak-uygulamak için dermatologunuzdan  yardım (cildinizin tipi, yaşı, ihtiyaçları, hormonlarınız, metabolizmanız, fabrika ayarlarınız vb) almalısınız.

 Cildimizin de, diğer organlarda-hücrelerde olduğu gibi, bir  iç saati ve çalışma döngüsü (sirkadyen) vardır.  Bütün  yapım,   tamir, yenileme, savunma, temizlenme ve benzeri fonksiyonlar belirli zaman aralığında ve cildin fabrika hücrelerinde (yeni hücre üreten kök hücreler) gerçekleşir.

 Cildimizin gece çalışma programı/gece mesaisi

Akşam ve gece geç saatlerde  cildimizin hücre yenilenmesi, onarımı, DNA tamiri daha aktiftir. Bunun nedenlerinden biri, cildin alt katmanındaki kök hücrelerin çoğalma hızının, 22.00  ve  geç saatlerde en fazla olmasıdır. Ayrıca gecenin saatlerinde, cilt hücrelerimizin ‘yangınla mücadele’  (güneş ışığı, çevre kirliliği, sigara, egzoz, toksinler vb) gibi sürekli bir uyarana karşı savunma görevleri de yoktur. Kapalı ortam ve karanlıkta, barış içinde,  tamir-onarım, temizleme evresine geçerler; hasarlı hücrelerin yerine sağlıklı hücreler üretirler.  Gece, cildin ısısı, geçirgenliği ve su kaybı artmıştır. Bu nedenle cildin yoğun    nemlendirilmesi ve koruyucu bariyer fonksiyonlarının desteklenmesi için en uygun zaman yine gecedir. Ciltten yağ salgılanması gece en düşük seviyededir; cilt kurur. Cildin doğal nemlendirici yapısıyla uyumlu  (hyaluronik asit, seramit, pantenol vb) içerikli ürünler kullanılabilir.

Cildimizin gündüz çalışma programı/gündüz mesaisi

Gündüz saatlerinde, kök hücreler, kendilerini güneş ışığından ve çevresel kirliliklerden (hava kirliliği vb) korumak için, koruyucu kalkanlarını (antioksidan savunma sistemlerini) çalıştırırlar; en güçlü antioksidan koruma saatleri sabah 7 ve 11 arasındadır. Cildin yağ salgısı ve kalınlığı da gündüz en fazladır; böylece cildin koruyucu özelliğine katkı sağlar.  Gün boyunca, cildinizin doğal antioksidan koruma düzeylerini arttırmak, cilt kanseri ve DNA hasarına karşı korumak için ek antioksidanlar içeren geniş spektrumlu güneş kremleri ile güçlendirin.

 Cildiniz için birkaç öneri;

Sabah kalktığınızda sizin iyi ve güzel görünmenizi sağlayacak

 Her sabah cildinizi (cilt tipinize uygun, ancak çok hafif) yumuşak bir temizleyici ve tonikle temizleyin.  Nemlendiricinizin altına, özellikle güneşli mevsimlerde, olmazsa olmaz, antioksidan (vitamin içerikli ) serumlar kullanın. Hiyaluronik asit içeren bir nemlendiriciyi  serumdan sonra tüm yüz, boyun ve dekoltenize uygulayın. Eğer makyaj yapıyorsanız, nemlendiricinizi cildinizi makyaja hazırlamak için iki kez uygulayın. En üste en az spf 30 güneşten koruyucu uygulayın. Nemlendiricinizi ve koruyucunuzu kıyafetiniz gibi düşünün. Cildinizi o günkü ihtiyacına, sorununa, hava şartlarına, sosyal aktivitenize göre değiştirebilirsiniz

Akşamları cildinizi yumuşak bir temizleyici ile  iki kez temizleyin.  İlki cildinizi  gün içinde biriken kir ve makyaj kalıntılarından temizlemek, ikincisi ise detoks etkisi yaparak cildinizi arındırmak, dengelemek ve asıl bakıma hazırlamak içindir. Daha sonra, tretinoin, retinol ve retinaldehit gibi A vitamini içeren, cildinizin tamir sürecine katkı sağlayan serum veya kremler kullanın.

Üzerine  yoğun,   yapılandırıcı nemlendirici sürün.

Uykunuzu temizlemeyi unutmayın…