182014Haz

Kariyer hırsı erkeklerde kozmetik uygulamalar trendini hızla arttırıyor

Dermatolog ve plastik cerrahların raporlarına göre ameliyatsız kozmetik uygulama yaptıran erkeklerin sayısı gittikçe gizlice artıyor. Amerika Plastik Cerrahi Derneği’ne göre 2000’den 2012’ye kadar kozmetik uygulama yaptıran erkeklerin oranı %22 artmıştır. Aynı çalışmaya göre 2011’den 2012’ye kadar Botox gibi uygulama yaptıran erkeklerin oranı da %6 oranında artmıştır. Bizim güncel deneyimlerimiz de bu bulgularla paralel gitmektedir.

Erkekler dermatolog ve plastik cerrahlara botox, dolgu maddeleri, lazer/ultrasonografik yüz sıkılaştırma vb. uygulatmak dolayısıyla daha genç ve dinamik görünmek için gidiyorlar. Bayanlar da tabi ki aynı sebeplerden ötürü hekime başvuruyorlar. Ancak, araştırmalara göre işyeri ve bağlantılı sebepler erkek hastaların kozmetik işlemleri uygulamasındaki asıl etkenlerdir. Bu artışın altında iş yerinde olan acımasız bir gerçek vardır. 55 ve üstü yaşlardaki işsizlik oranları diğer yaş gruplarına göre daha azdır. Bu durumda işlerini kaybedenler için işsizlik oranı daha az olduğu için yeni bir iş bulmak bir hayli zor oluyor.  Yine yapılan bir çalışmada, 55 yaşının üstündekiler için ortalama iş arama süresi 50.4 haftadır. Bu sayı 55 yaşının altındakiler için 34.2 haftadır.

Ayrıca bir firmanın CEO suna göre iş arayışında görsellik de çok önemlidir; erkeklerde daha genç ve dinamik bir görünüm, önceki yaşlı görünümlerine göre onları iş hayatında daha başarılı yapar.   Böylece, görünümünü, kariyerini korumak isteyen,  işini kaybetmekten korkan pek çok yönetici bu uygulamalardan yararlanmak istiyor.

Aynı zamanda 30’lu yaşların başındaki erkekler de lekeler ve akne izlerinden arınmak ya da 40-50’li yaşlarda  çizgi ve kırışıksız görünmek için başvurabiliyorlar.

Erkeklere yapılan önemli bir tavsiye ise, kozmetik işlemler için yapılan harcamaların araba alışverişi ya da diğer harcamalardan farklı olduğudur. “Daha pahalı daha iyi” anlamına gelmez.  Tüm medikal kozmetik uygulamalarda, kullanılan ürün farklılıkları ya da uygulamayı yapan hekimin uygulama tekniğine göre sonuçlar değişebilir; istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Araştırmalara göre en iyi sonuçları elde eden hekimler genellikle kozmetik işlemler konusunda deneyimli ve bu uygulamaları sürekli yapan kişilerdir.