Estetik dermal tedavi; cilt gençleştirme, onarım ve yeniden yapılandırmada “kökten” çözüm. “Kök hücre tedavisi”

Cildinizi gençleştirmek ve çok daha genç görünmek için kendi hücrelerinizle kendinizi yenileyin.

Kök hücre mantığından yola çıkan, PRP (Platelet Rich Plasma) “platelet/trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma” tedavisi, kırışıklıkların giderilmesi, cilt yenileme, yara ve sivilce izleri tedavisi ve saç dökülmesine kadar bize yeni alternatifler sunmaktadır. Hiçbir alerji ve bulaşıcı hastalık riski taşımayan bu tedavide kendi kanımızdan elde edilen kök hücreleriyle gençleşip zamanı geriye sardırmak ve ipeksi bir cilde sahip olmak mümkündür.

Kendi kanımızda bulunan plateletler, büyüme faktörleri ve kök hücreler içerir. Bu hücreler hasarlı doku onarımı, yeniden yapılandırma ve gençleştirme uzmanıdırlar. Bunlar, bir yerimizi kestiğimizde oraya hücum ederek bir onarım süreci başlatır, yaranın kapanması ve dokunun onarılması işlevini hızla yerine getirirler. Vücudumuzun diğer organları gibi cildimiz de genetik olarak, önceden programlanmış bir şekilde 20 yaşından itibaren yaşlanmaya başlar. Deri yaşlanması fizyolojik bir süreçdir; deri yapılarında hasar, derinin dış görünüşünde ve fonksiyonlarında değişiklikler oluşur.

PRP tedavisi, ya da doku yenileme tedavisi, ile hastanın kendi kanı alınarak, santrifüj edilir. Santrifüj sonucu, özel bir tüp içinde, kırmızı kan hücreleri ve plazma bölümü ayrışır. Bu yoğun plazma kısmı, mezoterapi veya dolgu yöntemi ile cilde uygulanır. PRP tedavisinde elde edilen bu plazmada yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda kollajen üretimi uyarılır ve yenilenme meydana gelir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

PRP tedavisi, 2-4 haftalık aralarla, 3 tedavi seansı şeklinde önerilmektedir. Yüz, boyun, dekolte, el üstü, kol ve bacaklar gibi isorunlu olan herhangi bölgeue uygulanabilir. Yapılan uygulama ile oluşan cilt yenilenmesi, lekelerde azalma, saç dökülmesi kalıcıdır. Ancak yaşlanma süreci devam ettiği için idame tedavisi gereklidir.

Konuyla İlgili Makaleler

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*