72015May
Yaz’ı cildinizi derinden temizleterek karşılayın…

Yaz’ı cildinizi derinden temizleterek karşılayın…

Derinin en üst tabakası olan epidermis, yaklaşık 30 hücresel tabakadan oluşmuştur. En alt tabakadaki hücrelerden yeni/genç hücreler oluşur. Bu hücreler zaman içinde, merdiven basamağını atlar şekilde, üst katlara doğru ilerler. Cildimizin en üst tabakasına ulaştıklarında canlılıklarını kaybedip, kuruyarak  ölü hücrelerden oluşmuş bir kat oluştururlar. Bir yandan ilerleyen zamanla gelişen azalan hücresel yenilenme hızı, diğer yandan çevresel kirlilikler, hepsi bir arada cildimizin canlılığını kaybetmesine, donuk, mat ve sarımsı bir renk almasına neden olurlar. Meyve asitleri ile uygulanan “peeling” bakımları,  ölü cilt hücrelerini nazikce soyarak, yeni hücrelerin oluşumunu sağlar.

  “Peeling terimi”, derinin üst tabakalarının kontrollü bir şekilde soyulması anlamına gelir. Amaç, daha sağlıklı ve genç  hücreler  oluşturarak, cildin daha parlak, gergin ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktır.   Düzenli uygulamayla;

  • İnce cizgiler ve kırışıklıklar giderilebilir

  • Cildin esneklik-sıkılığı sağlanır

  • Ciltteki kahverengi lekeler yani pigment düzensizlikleri giderilebilir

  • Sivilce izleri tedavi edilebilir

Kozmetik marketlerden bir ürün satın alırken, şık ambalajlar içinde, size temizleyici yüz maskeleri yada peeling malzemeleri de almanız önerilir. Genellikle bunlar haftada bir gün ya da iki gün uygulanan partiküllü ürünlerdir. Bunlar “Mekanik peeling” ürünleridir; sadece üst deriyi soyarlar.

 “Kimyasal peeling”, kimyasal bir madde kullanılarak, hücreler arası bağlantının eritilerek derinin üst tabakasının soyulmasıdır. Bu amaçla, AHA, PHA ve %10 triklorasetikasit (TCA) kullanılır. Meyve asitleri olarak bilinen bütün AHA’lar, hafiften orta derinliğe kadar kimyasal peeling amacıyla kullanılırlar. AHA’lar hem derinin üst  hem de alt katmanlarına etki göstererek cildin tekrar yenilenmesini sağlarlar.

 Dermatologlar, en çok kliniklerinde AHA içeren ürünler kullanırlar. Kısa süreli bir uygulama olduğu için, popüler adıyla “öğle yemeği peeling”i olarak tanımlanır. Kişiye bir öğle yemeyi saatinde uygulanabilir ve kişi  herhangi bir uygulama belirtisi olmadan işine geri dönebilir. Uygulama kolaylığı ve etkinliği nedeniyle glikolik asit, yüzeysel kimyasal peelingler içinde en yaygın kullanılan üründür. Hastalar, birkaç peeling seansından sonra, ciltlerinde canlanma ve ince cizgilerde hafifleme farkederler.



Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*