272020Ağu
“MASKE” takmak  sizi güneşten korur mu?

“MASKE” takmak sizi güneşten korur mu?

Yeni hayatımızda  yeni giysimiz, “maske” sizi  Covid-19 virüs enfeksiyonuna karşı korur. Ama, cildinizi güneş hasarı ve cilt kanserine karşı korumaz.

Maskeler, genellikle rahat nefes alınabilecek maddelerden yapılır. Bu nedenle güneş ışınlarını engellemede yeterli olmaz. Belki 3 katlı maskeler ya da sıkı dokunmuş bez maskelerin daha yüksek koruma değeri olabilir. Ancak bu durumda da nem, ter ve esneme ile yine koruyuculuk azalır.

Kullanılan maskenin rengi de önemlidir. Beyaz ve açık renkli maskeler, siyah gibi koyu renkli maskelerden daha az koruyucudur. Özellikle, yürüyüş ya da dışarıda fazla zaman geçirilecek ise, bütün bu parametreler düşünülmelidir.

Maske, yüzün yarısını kaplar; alın ve kulaklar açıkta kalır. Kulak cildi ince, onarımı güç, cilt kanserlerinin yayılma riski yüksek olduğu bölgedir. Özellikle kulaklar; şapka, eşarp, koruyucu ürünlerle dikkatle korunmalıdır.

Bu nedenle, İç ya da dış ortamda, maskenize güvenmeyin.

Amerika Dermatoloji Derneği’nin önerisine göre;

Günlük maske altına en az SPF 30 içeren bir koruyucu kullanılmalıdır.

Özellikle açık tenli ve riskli kişiler daha dikkatli olmalıdır.

“Maskne” oluşumundan endişe ediyorsanız mineral koruyuculu, yağsız, su bazlı ürünleri tercih edin. Akşam, koruyucunuzu cildinizden uygun bir temizleyici ile iyice arındırın.

 Unutmayın! Güneş hasarı güneşe maruz kalınan süre ile artar.

Ayrıntı ve adres dermatoloğunuzdur.