22019Haz

Makyaj Malzemeleriniz deki Güneşten Koruyucu (SPF) Faktör’e Güvenmeyin…

Güneş ışınları, eşsiz yaşam şifresi hücre DNA’sına direkt zarar verir. Cilt kendi kendini tamir edemez, en önemli proteinlerini (kolajen, elastin, hiyaluronik asit…) üretemez, destek lifleri parçalanır. Cildin sıkılığı ve elastikiyeti bozulur; erken ince çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkar, yaşlanma meydana gelir. Cilt kendini tamir edemediği için en öldürücü kanserlerden biri olan “melanoma” riski artar.

Birçok fondöten, pudra ve diğer makyaj ürünleri güneşten koruma özelliğine sahiptir. Ancak, SPF içeren bu makyaj ürünleri, üzerinde belirtilen  güneşten koruyucu etkiyi sağlamayabilir. Bunun nedeni, istenilen koruyucu etkiyi sağlayabilmesi için, kullanılması gerekli miktarın ortalama bir kişinin uyguladığı miktardan çok daha yüksek olmasıdır. Etiketteki SPF’yi elde etmek için normal pudra miktarının 14 katı ve normal fondöten miktarının 7 katı kullanılması gerekmektedir. bu nedenle, güneşten koruyucu kremler, güneşten koruyuculu nemlendiriciler, BB veya CC kremler en iyi yaşlanma önleyici ürünlerdir.

  • Makyaj yapıyorsanız, SPF korumasını arttırmak için,  her zaman ayrı bir güneşten koruyucu (en az SPF 50) ile birlikte kullanın. Sıra ile önce nemlendirici, daha sonra koruyucu ve üzerine fondöteninizi uygulayın.

  • Fondöten yerine renkli bir güneş koruyucu veya BB/CC kremler kullanmak daha iyi bir tercihtir. BB ve CC kremler, renkli nemlendiriciler ile fondöten arası ürünlerdir. Hem kapatıcı, hem nemlendirici, hem koruyucu, hem de cilt tonunu eşitleme özellikleri vardır.

  • SPF içeren dudak balsamları dudaklar için mükemmel bir seçimdir. Bu bölgedeki cilt ince olduğundan ve kendi doğal antioksidanlarını üretmediğinden dudakların korunmasında etkilidirler.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*