32019Haz
Çocukların güneşten korunması erişkinlerden farklıdır. Güneşten korunmada 3 temel prensip…

Çocukların güneşten korunması erişkinlerden farklıdır. Güneşten korunmada 3 temel prensip…

1.    Prensip : Zamana dikkat etmek:

Yaşanılan iklim kuşaklarında en pratik temel kural güneşin tepe noktasına ulaşmasından 2 saat öncesiyle iki saat sonrası arasında kalan zaman aralığının kapalı mekanlarda geçirilmesi şartıdır. Bu zaman Antalya ile Rize’de farklı zaman aralıkları olabilir.

2.    Prensip:  Giysilerin ve/ve ya fiziksel güneşten koruyucuların kullanımı:

Giysiler, derinin güneş ışınlarından korunmasını sağlayan ikinci sırada bir önlemdir. Kolların ve bacakların alt bölümlerini de örten, hafif yazlık giysiler tercih edilmelidir.

Şapka ve kapalı ayakkabılar kullanılmalı, bu tip giysilerden çocuklar için üretilenler seçilmelidir.

Koyu renkli, sıkı dokunmuş ve pamuklu kumaştan yapılmış olanları önerilir…

Nemli/ıslak giysilerin koruyucu fonksiyonlarını önemli ölçüde kaybederler.

3.    Prensip  :Güneşten koruyucuların sınırlı alanlarda kullanımı:

Dıştan kullanılan kremler deriden emilir ve sistemik yan etki oluşturabilirler. Yüz ve el gibi, giysilerle ve fiziksel korunmanın yeterli olmadığı durumlarda, sınırlı  alanlarda uygulanabilir.

Altı aydan küçük bebekler direkt güneş ışınlarından sakınılmalıdır. Güneşten koruyucu ürün kullanımı önerilmemektedir. Bebeklerin hareketleri olmadıkları, fonksiyonel terleme bozukluğunun bulunabilmesi ve renk pigmentinin ileri yaşlara göre daha az olması nedeni ile güneş çarpması ve güneş yanıklarına daha fazla adaydırlar.

Daha büyük ve aktif çocuklarda güneşe çıkmadan en az yarım saat önce, parmak uçları   ile uygulanmalı, kulaklara, buruna ve dudaklara, göz etrafına uygulama unutulmamalıdır. Güneş koruyucu iki saatte bir tekrarlanmalıdır.Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*