242017Ağu

Cildinizde kötü görünen ve büyük gözenekler. En temiz ve mükemmel ciltler için bile sorundur

Gözeneklerin geniş olması genellikle genetik yatkınlık ve cilt tipi ile ilgilidir. Yağlı ve kalın ciltlerde daha sık görülür. Ancak bazı durumlarda genişlikleri artar. Cildin yeterince temizlenmemesi, uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı, yoğun  makyaj, nemli ve sıcak iklim şartları, aşırı terlemek, beslenme, stres, hormonal bozukluklar ve aşırı güneşe maruz kalmak gibi faktörler gözeneklerin boyutlarını etkiler.

Bu etkenleri akılda tutarak, gözenekleri nasıl küçültebilir ya da görünmez yapabiliriz. Öncelikle sorun yaşanan bölgenin düzenli olarak temizlenmesi, yağ salgısının doğru kozmetik ya da dermatolojik ürünlerin kullanılarak dengelenmesi ve ölü keratin hücrelerinin bölgeden uzaklaştırılması gerekir.

1.Öncelikler bir ev tedavisi deneyebilirsiniz. Bir miktar esmer şekeri (1/2 çay bardağı) suyla ve elma sirkesiyle (1 çorba kaşığı) karıştırın. Bu karışımla yüzünüzü parmak uçlarınızla nazikçe peeling yapın, durulayın. Şekerin doğal peeling etkisi gözeneklerinizin açılıp temizlenmesini sağlar.

2. Cilt bakımı rutininizi düzenleyebilirsiniz. Bunun için dermatologunuzdan  tıbbi destek alın. Gözeneklerin görünümünü azaltan ve zamanla gözenekleri küçülten  bir krem önermesini isteyin.  A vitamini, glikolik asit, salisilik asit gibi soyucu maddeler içeren cilt bakım ürünleri kullanın.  Bu tür ürünler, bir yandan cildin ölü keratin hücrelerini bölgeden uzaklaştırarak, cilt kalınlığını  ve gözenek derinliğini azaltırlar. Bir taraftan da kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını sağlarlar. Böyle bir kremi cilt bakım rutininize ekleyin. Cildinizdeki fazla yağı dengeleyecek bir tonik  kullanın. Tonik gözeneklerinizi temizler ve kir ve yağın içine işlemeden gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.

3. Eğer kremler yetersiz kalıyorsa, medikal estetik uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Cildi yenileyen, hafif soyan  laser, ultrason, kimyasal peeling ve dermaroller gibi  teknolojileri deneyebilirsiniz. Gözenek temizleyici bantlar küçük çaplı sorunları çözmek için kullanılabilir ancak tıkanmış gözenekleri k esin olarak temizledikleri söylenemez.

Uygun yöntem seçimi ve ayrıntı için doktorunuzdan yardım alın…Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*